Guild Wars 2 Türkiye
*** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - Baskı Önizleme

+- Guild Wars 2 Türkiye (http://www.guildwars2tr.com/forum)
+-- Forum: Guild Wars 2 (http://www.guildwars2tr.com/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Haberler ve Makaleler (http://www.guildwars2tr.com/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Konu Başlığı: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) (/showthread.php?tid=6246)

Sayfalar: 1 2 3

RE: *** Rise of Race Online *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasarım) - Lastmyth - 01-02-2018

@adolf senin gibi yaptığı işe gerçekten bağlı insanları severim. Ara ara foruma girdiğimde bakınıyorum konuya. Umarım hayalin gerçek olur

RE: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasarım) - adolf - 01-02-2018

Teşekkürler, bu benim için bir hobi.
bir oyun yapsam nasıl olur diye düşünüyorum.
- oyuncular nasıl davranır,
- ekonomisi, üretim sistemi nasıl olur,
- zamanla nerelerde tıkanma meydana gelir,
- oyuncu nelerden sıkılır, nelerden keyif alır
- oyunu daima popüler kılacak şeyler neler olabilir
- ne olursa oyuna sürekli bir oyuncu girişi olur, oyuncular oyunda kalmaya devam eder
- oyunun monotonlaşmasını, kendini tekrar eder hale gelmesini nasıl önlerim
- mevcut oyunlardaki sorunlar neler
- oyuncular ne istiyor
vb... pek çok soruya cevap arıyorum
sonuçta ortaya böyle bişey çıkıyor

Lore olayına daha girmedim.

LORE - SENERYO - HİKAYE için şunları düşünüyorum:

1- hikayeyi etkileyecek faktörler.
a) seçilen ırk
b) seçilen  soy
c) oluşturulan karakterin cinsiyeti (Male-Famele)
d) level ilerledikçe (sınıf seçimleri sonucu) tercih edilcek sınıf
e) oluşturulan karakterin burcu

2- hikaye seçimi
a) aksiyoner lore : bu mod seçildiğinde, karakterin ırk açısından ve ırk tarihi açısından önemi ön planda olacak. örneğin dark elf bir karakter, elf tarihi ve diğer ırklarla mücadelesine değinilen bir hikaye ile karşılaşacak ve yine bu hikayeye özgü görevler onu bekleyecek. daha ziyade ırklar aracı mücadele, tercihler, zaferler veya pişmanlıklar...

b) normal lore : bu mod seçildiğinde karakterin kendi soyu içindeki hikayesi ön planda olacak, diğer soylarlar mücadelesi, ırk savaşlarındaki soyuna yaptığı katkı, soy savaşlarındaki tercihleri vs.

c) pasif lore : bu mod seçildiğinde karaterin ırk-soy mücadeleri, krallık seçimleri, siyaset-diplomasi, vb. özellikler karşısında, sade güçsüz bir karakterin kendini koruma, ailesini, klanını, mevcut kargaşadan uzak tutma mücadelesi ortaya çıkacak. soylar arası rekabet, ırklar arası savaşlar arasından sıyrılma çabası görülecek.

____ oyunda 8 ırk, 35 soy olduğunu düşündüğümüzde, hikayenin de her soy için farklı gelişeceğini göz önünde bulunduğumuzda 35 farklı lore var demektir. her lore da da 3 farklı (aksiyoner - normal - pasif) modlar olduğunu düşünürsek, 105 farklı seneryo ve hikaye gelişimi ile karşılaşırız.
Yukarıda belirtilen ve lore etki edecek özellikleri de düşündüğümüzde; aynı soy, aynı mod lore seçen iki farklı oyuncu bile, oluşturduğu karakterin cinsiyetine, burcuna, claasına göre farklı hikayeler ile karşılaşacak....

RE: *** Rise of Race Online *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasarım) - Lastmyth - 04-02-2018

@adolf Sadece oyun yapısını mı planlıyorsun yoksa bir yandan da hikaye yazıyor musun ?

RE: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasarım) - adolf - 05-02-2018

hikayeyi yazmıyorum tabi ki, bu konuda tecrübesi olanları yazması lazım.
sadece kriterleri belirliyorum
şöyle ki;
bir defa hikayeyi en çok etkileyen oyundaki topoğrafya-coğrafya.
örneğin, dağlar, nehirler, kayalıklar, bitki örtüsü vs.
ya önce harita topografya oluşturulacak, hikaye buna göre yazılacak, ya da önce hikaye yazılıp, topografya buna göre şekillendirilecek.
bu önemli.

ikinci olarak,
hikaye, ırk-soy-cinsiyet-burç-class lara göre değişecek demiştim.
yani tam olarak bir RPG içerik.
üstelik oyunlarda tek bir hikaye varken, burada oluşturulan karaktere göre değişik hikayeler olacak.
oyuncu hikayeyi oynamak isterse önünde 75 tane farklı  seçenek bulacak, hepsini bitirmek isteyebilir
tabi oyunda, yapımcı-yayıncı nın para kazanma yollarını yukarıda yazarken, karakter açmanın veya mevcut karakteri silmenin bu yollardan birisi olduğunu yazmıştım.
ilk hesap açıldığında 4-5 karakter açma hakkı verilir, bundan fazlası için bir ücret talep edilebilir demiştim. işte bütün hikayeleri görmek isteyen oyuncu yeni karakter yaratmak zorunda kalacak, bu da yapımcı - yayıncıya bir gelir kapısı olabilir.

hikayeyi yazmak için, bu konularda deneyimli bir ekip olmalı,
özellikle WoW - Lore en ince ayrıntısına kadar bile birileri mutlaka olmalı. (bu onu kopyalamak değil, ona benzememesi için)
neticede ırklar soylar benzer ama hikaye farklılaşmalı.

bunun dışında cinsiyete göre, erkek hikayeyi bir erkek, kadın hikayesini de bir kadın yazmalı hatta feminist bir kadın.
çünkü biz kadınların gözünden göremeyiz, anlıyamayız.

burçlar, classlara gelince bunlar hikayenin yönünü tayin etmeyecek, ama o görevi yaparken farklılaşma sağlayacak.

Hikaye oldukça derin, grift olmalı. netice de önceden de bahsettiğim gibi, hikaye zorunlu değil.
ayarlardan bir tık yaparsın, hikaye moduna geçersin, seçeneği kaldırırsın hikayeden vazgeçersin, bu yüzden hikayeyi tercih eden bir RPG oyuncusunun
görmek istediği bir hikayeyi ona sunmamız gerek.

hikaye konusunda öncelik sıralaması muhtemelen şöyle olur;
- dünyanın - kıtaların - topografyanın oluşumunun anlatılması
- ırkların ortaya çıkması, ırklar arası mücadele
- soyların ortaya çıkması, soylar arası mücadele
- ırklarda liderlik ve clanlar -aileler arası rekabet
- soylarda liderlik ve clanlar-aileler arası rekabet
- karakterlerin hayat hikayesi, ırk-soy savaşlarının mücadelelerinin karaktere olan psikolojik-ekonomik etkileri vs...

her hikayede bütün bu özellikler iç içe geçmiş bir halde yer almalı. tek düze lineer olarak ilerleyen başı sonu belli bir hikaye olmamalı.

ayrıca her hikaye bitirildiğinde
bir unique eşya hediyesi olacak. bu eşya crafting ile üretilemeyen bir eşya. yani sadece hikayeyi bitiren için.
fırsat eşitliğini sağlamak için aynı modu (agresif - normal - pasif) seçenlere aynı hediye verilir. örneğin agresif modun hediyesi silah, normal modu seçenler giysi, pasif modu tercih edenlere aksesuar(takı) hediyesi gibi. bu eşya pazarda satılabilir. böylece hikayeyi bitirene bir ödül verilmiş olacak.

hikaye çok önemli, wow'u oynayanların yarısından fazlası hikaye için oynuyor.
öyle bir hikaye ortaya çıkmalı ki, ileride film - dizi, kitap vb. olabilme ihtimali göz önünde bulundurulmalı.

RE: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - adolf - 26-02-2018

+ oynama ücreti
+ server sayısı ve dağılımı
+ Irklar - soylar
+ Irk - soy avantajları
+ sınıflar
+ kavramsal harita
+ pvp - pve
+ Hikaye - lore
+ upgrade - craft
+ metaryal üretimi
+ token sistemi
+ inşaat
+ hesap-item satışı
+ zindanlar
+ Casual oyuncu haritaları
+ statlar
+ kavramsal skill çeşitleri
- meslekler

sanırım meslekler eksik kaldı. başka eksiklik var mı acaba, gözüne çarpan olursa yazıversin lütfen...

RE: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - adolf - 09-04-2018

İnventram'a başvurmuştum. Maalesef kötü haber geldi. Zaten kriterleri tutmuyordu. çünkü şirketin kriterlerine göre 2 yıl içinde piyasaya sunulacak projelere destek veriyorlar. ama bu oyunun tasarımı, yazımı ve optimizasyonu tahminen en az 4 yıllık bir proje. ama yine de aklımda kalmaması için başvurmuştum.

16.09.2017 tarihli "Yerli MMORPG tarzı Bilgisayar Oyunu Geliştirme" isimli proje
başvurunuz için teşekkür ederiz. Projenize ait paylaştığınız bilgiler
tarafımızca incelenmiştir. İnventram A.Ş.’nin iş kriterleri çerçevesinde
yatırım yapamayacağımızı bildirir, projenizde size başarılar dileriz.

Saygılarımızla,

İnventram A.Ş.

RE: *** Rise of Race Online *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - Lastmyth - 20-04-2018

@adolf başka firmaları denedin mi ?

RE: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - adolf - 25-04-2018

Başka yere yazmadım.
önce derleyip toplamam lazım.
bir şirket bu işe el atsa bile ülkede MMO tecrübesi olan kişi yok.
kodları yazan, optimizasyonu, dengeyi sağlayabilecek yetişmiş eleman yok.
belki güney korede onbinlerce kişi vardır ama burada sıfırdan başlayıp, hem oyunu, hem yazılımcıyı geliştirmek lazım.
4-5 sene bu iş ile uğraşacak, ve 100+ kişinin masrafını karşılayacak vb. tüm masraf-maaliyet-gider harcamalarını yapacak bir şirket zor bulunur.

RE: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - adolf - 21-05-2018

oyuna 2 ırk daha ekledim
Goblinler ve Troller

böylece bir birine düşman 7 ana ırk ve 1 de ırkından dışlanan-atılan oyuncuların oluşturduğu Exiles ırkı olmak üzere
Toplam 8 ırk oldu.
7 ana ırkın içinde de 4'er Soy var.

Irk Avantaj-Dezavantajlarını bir tablo halinde yapmayı düşünüyorum.
bitirince resim olarak eklerim.

IRKLAR VE SOYLAR:

1- Elves ( Elfler )
1a- High Elves ( Yüksek Elfler )
1b- Dark Elves ( Karanlık Elfler )
1c- Blood Elves ( Kanlı Elfler )
1d- Jungle Elves (Orman Elfleri )    Jungle : Balta girmemiş orman, içinde zor yürünen orman, yağmur ormanı.

2- Humans ( İnsanlar )
2a- European ( beyaz ten )
2b- Asian ( sarı ten )
2c- African ( siyah ten )
2d- American ( kızıl ten )

3- Dwarves ( Cüceler )
3a- Rock Dwarves ( Kaya Cüceleri )
3b- Aqua Dwarves ( Su Cüceleri )
3c- Blacksmith Dwarves ( Demirci Cüceler )
3d- Woodcutter Dwarves ( Oduncu Cüceler )

4- Orcs ( Orklar )
4a- Swamp Orcs ( Bataklık Orkları )
4b- Glacier Orcs ( Buzul Orkları )
4c- Steppe Orcs ( Bozkır Orkları )
4d- Volcan Orcs ( Yanardağ Orkları )

5- Animalians ( Hayvansılar )
5a- Bear ( Ayı )
5b- Wolf ( Kurt )
5c- Lion ( Aslan )
5d- Reptile ( Sürüngen )

6- Trolls ( Troller )
6a- Cave Trolls ( Mağara Trolleri )
6b- Mountain Trolls ( Dağ Trolleri )
6c- Forest Trolls ( Orman Trolleri )    Forest : İçinde rahatça yürünebilen, at sürülebilen orman.
6d- River Trolls ( Nehir Trolleri )

7- Goblins ( Goblinler )
7a- Desert Goblins ( Çöl Goblinleri )
7b- Bone Goblins ( Kemik Goblinleri )
7c- Robber Goblins ( Soyguncu Goblinler )
7d- Canyon Goblins ( Kanyon Goblinleri )

8- Exiles ( Dışlanmışlar )
8a- Elf Exile
8b- Human Exile
8c- Dwarf Exile
8d- Orc Exile
8e- Animalian Exile
8f- Troll Exile
8g- Goblin Exile

Toplamda 35 farklı Taraf, 3 farklı lore oynanış türünü de düşünürsek 35 x 3 = 105 farklı Lore-hikaye ortaya çıkıyor.

RE: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - adolf - 21-05-2018

İtem Class / İtem Upgrade / Slot Upgrade

İtem Class:
Eşya sınıfları, eşya üretildiği anda belli olur ve sonradan asla değiştirilemez.
Eşyalar üretilirken, kullanılan materyallerin kalitesine ve şansa bağlı olarak üretilen eşyanın kalitesi ortaya çıkar ve sınıfı belli olur. Eşyanın sınıfına göre slot sayısı olur. Slotlara, oyuncu özellik basabilir. Rastgele Özellik basma ve İstenen özelliği basma vardır. tabi ki istenen özelliği eklemek rastgele özellik eklemeye göre daha fazla meteryal, büyülü taşlar vs. ister.
eşya sınıfları 5 tanedir.
VL - Very Low - Slotsuz
L - Low - 1 Slot
M - Medium - 2 Slot
H - High - 3 Slot
VH - Very High - 4 Slot
Ayrıca Slot Extender taşı ile, eşyalara ilave +1 slot eklenebilir.

İtem Upgrade:
bildiğimiz eşyaların (silah, giysi ve takılar) yükseltilmesidir.
0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 'e kadar eşyalar yükseltilebilir.
bir eşya yükseltildiğinde slot özellikleri hariç diğer özelliklerinde artış meydana gelir. (atak, defans, ağırlık, durability vs.)
her yükseltme eşyayı biraz daha parlak hale getirir, böylece eşya dikkat çeker.
item upgrade edilirken, bazı meteryallere, scrollara ve bazı özel taşlara ihtiyaç duyulur.

Slot Upgrade:
Slotlara eklenen özelliklerin yükseltilmesidir.
Crude, Basic, Grand, Rare, Arcane, Heroic, Unique, Celestial, Divine, Epic, Legandary, Mythic olmak üzere 12 tane yükseltmek mümkündür.
bu yükseltmeler bazı özel taşlar ve scrollarla yapılır. yükseltildiğinde slot veya slotlara eklenmiş olan özellikte artış meydana gelir.
her yükseltme, eşyadaki renk efektini değiştirir.

bütün bu yükseltmeler düşünüldüğünde
her eşya (silah veya giysi -takılar hariç-) 5 x 12 x 12 = 720 farklı halde olabilir.
Slotlara eklenmiş olan özellikleri hesaba katmadan. Yoksa her oyuncu kendi karakterine uygun ihtiyaç duyduğu özellikler farklı olabilir. Dolayısıyla oldukça farklı sayıda kombinasyon mümkündür.

RE: *** Rise of Race Online *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - sNiron - 03-06-2018

@adolf sizinle bir gün oturup biraz sohbet etmek isterim gerçekten aklımda ufakta olsa bir oyun yapma planı var oldukça zor ama sizinle ilgi çekici hale geleceğinden eminim bu durumun

RE: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - adolf - 04-06-2018

@sNiron her şey kısmet
Pokemon GO oyunu çıktığında bir anda beynimde şimşek çakmıştı.
aynı düşünceyi, navigasyon ve harita üzerinden oyun oynama fikrini bir MMO'ya entegre etsek süper olur diye.
Donanım Haber foruma yazmıştım, kimse ilgilenmedi o zaman da Smile
birisi "bana bu fikri verdiğin için teşekkür ederim, hemen harekete geçip çok zengin olcam." diye yazmıştı.
belki dalga geçti, bilemiyorum.

ama şöyle bir düşünelim.
aynı harita-koordinat-navigasyon üzerinde milyonlarca kişinin ellerindeki akıllı telefonlarla oynayabildiği MMO.
en yakın arkadaşlar aile kuruyor. aynı mahalledekiler veya tanıdıklar bir klan oluşturuyor. sonra ittifaklar kuruyorlar.
haritalardaki yeşil alanlara parklara gidip odun topluyorsun. taşlık kayalık yerlere gidip taş topluyorsun. dağlara gidip maden çıkarıyorsun. su kenarlarına gidip balık tutuyor, meralarda sürü sürü hayvanları güdüyorsun. bahçelerde meyve sebze üretiyorsun.

tabi orada belli bir dakika-saat bekleyince bunlar senin inventoryne otomatik geliyor.
sonra bunları işliyor yahut satıp ticaret yapıyorsun.
başka klanların bölgelerini, park, dağ, taş, mera, bahçe, göl, nehir vs. kalabalık bir şekilde gidip oraları ele geçiriyorsun
vs...
bence dünya üzerinde gayet rağbet gören bir oyun olabilir. ben de çok üzerinde durmadım.

bir oyun için en önemli iki şey var.
birincisi yenilik getirmek, ikincisi mevcut oyunlardaki sorunlara çözüm bulmak.

hevesini kırmak istemem ama g.korede olsaydım şimdiye kadar tasarladığım oyunun yarısı yapılmıştı.
abd'de olsaydım gidip oyunumu bu işlerle uğraşan bir kaç kişiye anlatmıştım,
ama bu ülkede ne bu işe para yatıracak birileri var, ne de bu denli detaylı ve büyük bir oyunu yazabilecek bir ekip.
dünya üzerindeki oyun sektörünün kârlılığından bile haberleri yok.
tek yaptıkları, oyun dergisi çıkarmak, oyunculara gaz verip, yabancı oyunların Türkiye pazarına girmesini sağlamak ve bu şirketlerin Türkiye distribütörü olmak. işleri güçleri yabancıların Türk oyuncuları sömürmesine yardım etmek ve bu hizmetleri karşılığında para kazanmak.

RE: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - adolf - 06-06-2018

IRKLAR ve SOYLAR
STAT Özellikleri ve Avantajlar TABLOSU

AcBy3P.jpg

RE: *** MMORPG *** (Tahayyül-Tefekkür-Tasavvur) - adolf - 04-12-2019

Tasarladığım MMORPG'deki Ekonomik Özellikler:

A- Oyun içi sürekli bir arz - talep yaratılması.

Gerekçe:
bildiniz gibi oyunlarda eşyalar (upgrade edilirken kırılması hariç) kalıcı halde oluyor. Bir oyuncu end game eşyalara sahip olunca, başka bir eşyaya ihtiyacı olmayınca, oyunda ticaret azalıyor. böyle olunca da oyunun ekonomisi çöküyor. alttan gelen oyuncular satış yaparak para biriktirmekte zorlanıyorlar. Tüm eşyalarda arz-talebin sürekli bir döngü içinde olması, oyun ekonomisi ve sonradan gelen oyuncular için şarttır.

Çözüm:
tüm eşyaların kullandıkça eskimesi-yıpranması. belli bir ücret ve malzeme harcanarak tamir ettirilmesi fakat belli bir tamir sayısına ulaştıktan sonra da eşyanın tamamen kullanılmaz hale gelmesi özelliğinin oyunda mutlaka olması gerekir. Böylece end game eşyalara sahip olan oyuncular bile, kullandıkları eşyaları yedeklemek zorunda kalacaktır. bu durum da sürekli bir talep yaratacaktır.

B- Legal Hesap satışı.

Gerekçe:
bildiğiniz gibi oyunlarda hesap satışı yasaktır. Çünkü oyun yapımcısı oyunun içindeki herşeyi kendisinin mülkü sayar ve oyuncuya verilen tek şey, oyunu oynarken aldığı hazdır. Fakat illegal olarak hesap satışları oldukça fazladır. Hatta bu bir sektör haline gelmiştir. Yasaklamanın bu işe çözüm olmadığı ortadadır. Üstelik hesap satışlarında bannlanma cezasının yanı sıra, oyuncuların dolandırılması gibi ceza kanunlarını ilgilendiren olaylar da yaşanmaktadır. bunların telafi edilmesi için tüm oyun dünyası için yeni bir yaklaşıma gerek vardır.

Çözüm:
Oyun yapımcısının, oyun ile bağlantılı bir site üzerinden legal hesap satışına aracılık etmesi tek çaredir. Yapımcı böylece hem her satış üzerinden %5 kazanç elde edecek, hem de bu işi kontrol altında tutacaktır. Ayrıca hesap satışına legal olarak izin verilmesi, tüm dünyadaki oyuncular arasında memnuniyetle karşılanacak, oyuna olan ilgiyi kat be kat arttıracaktır. Karakter kasıp satarak para kazanan büyük bir kitle oyuna hücum edecek, zamanla sadece karakter değil, karakterlerin özellikleri ön plana çıkmaya başlayacaktır. (örneğin, karakterdeki şeref puanı, yapı puanı, hizmet puanı, karakterin klası, açılmış skilleri ve dereceleri, craft ve derecesi vs.. gibi) bir oyuncu ileride oyunu bırakması halinde bile verdiği emeğin boşa gitmeyeceğini, hesabını satabileceğini bilecektir.

C- Legal İtem Satışı.

Gerekçe:
Hesap satışıyla ilgili tüm gerekçeler burada da geçerlidir.

Çözüm:
hesap satışla ilgili çözüm önerisi burada da geçerlidir. yapımcı şirketin her satış üzerinden %5 aracılık hizmeti alarak, para kazanacağı ve tüm bu sektöre bir düzen getireceği aşikardır.

D- Oyundaki paranın zamanla bitcoin gibi sanal bir para haline gelmesi.

Gerekçe:
dünya çapında en az 10 milyon oyuncunun oynaması hedefiyle tasarlanan bu MMO'da, oyundaki sanal paranın da gerçek dünyada mutlaka bir ederinin olacağı muhakkaktır.

Çözüm:
özellikle karakter satışı ve eşya satışının gerçek para ile yapılması özelliği oyuna geldiği günden itibaren, oyunda kullanılan paranın da bir gerçek para değeri kendiliğinden oluşacaktır. bu gün binlerce, yüzbinlerce kişi tarafından oynana oyunlarda legal hesap ve eşya satışı olmamasına rağmen, o oyunlardaki sanal paralar, gerçek para karşılığında satılabilmektedir. bir de buna yasal olarak izin verilmesi halinde, tüm dünyaya yayılmış en az 10 milyon kişinin bu oyunu oynayarak gerçek para karşılığı bir değer yarattığı bir oyunun zamanla neler getireceğini tahayyül etmek imkansızdır. bu oyun bir nevi bitcoin madenciliği gibi bir hal alacaktır. Dünya üzerinde muazzam bir sektör yaratacaktır.
Oyun yapımcısı da, bu sektörü kontrol eder hale gelecektir.
Oyunun içindeki ekonominin dengesi buna göre ayarlanmıştır. gerek oyun içi kullanılan sanal para miktarı, gerekse Clan token, Guild Token, Race Token, Nations Token.... hepsi bir yandan artarken, bazı özellikler, savaşlar vs. neticesinde de sürekli azalan bir devri daim şeklinde ekonomi yaratacaktır. yeni özellikler için yeni binalar inşa edilmesi, yeni bina inşa edilmesi için de para-token ve malzeme harcanması gerekecek, fakat savaşlar ve işgaller neticesinde bu binalar yıkılacaktır. binayı yıkanlara ise, binanın maliyetinin belli bir oranında token kazandıracaktır. böylece sürekli bir azalış, sürekli bir üretimi mecbur kılacaktır.

E- Oyunda olmasına asla izin verilMEyecekler Özellikler:
+ Karakter adı değişimi
+ Serverlar arası karakter/hesap değişimi
+ Serverlar arası eşya/para değişimi
+ Oyunda Cash Store (gerçek para dükkanı) sadece kostüm ve makyaj için olabilir. Bunun dışında 1 hp, 1 atak, 1 defans vs. özellik veren eşya (giysi, pot, silah, takı, buf, pet, araç vb.) dahi satılamaz.
+ Karakter Cinsiyet değişimi
+ Karakter Irk-soy değişimi
_______gerek serverlar arasında, gerekse server içinde, oyunun dengesini bozacak -gerçek para karşılığı olsa dahi- hiç bir şeye izin verilmeyecektir__________________