Guild Wars 2 Türkiye
Guild Wars 2 ve gecmis 6 yilda olan gelisme - Baskı Önizleme

+- Guild Wars 2 Türkiye (http://www.guildwars2tr.com/forum)
+-- Forum: Guild Wars 2 (http://www.guildwars2tr.com/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Forum: Genel Tartışma Platformu (http://www.guildwars2tr.com/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Konu Başlığı: Guild Wars 2 ve gecmis 6 yilda olan gelisme (/showthread.php?tid=6591)

Guild Wars 2 ve gecmis 6 yilda olan gelisme - Deaths - 01-12-2018

Ilk önce kendimi tanitim. Oyunda ve Forumda beni Deaths olarak tanirlar. GW1 ilk release gününden beri oynayan gvg lerde Top 100 oynamis olan biri. Dark Saga guildin tactical leader ve Monku olan biriyim.

Guild Wars 2 dede ilk release gününden beri oynayan biriyim.

Gw1 ve gw2 oyun mechanizmalari birbirne cok benzeyen oyunlar olsa dahi verilen ön sartlar cok farklidir. Bunun icinde ikiside ayri oyun hem story yönünden hemde oynayis sartlar yönünden, ve ayni zamanda hitab eden oyuncu kitlesi yönünden cok farklidir.

gw1 bir efsane idi.

gw2 sadece yüzlerce MMO arasinda kendine has ödeme modeliyle ucuz ama diger mmolardan bundan haric farkli bir oyun degildir.

Gw2 ilk üc senesinde inoffical beta oyunu idi. Neden böyle. Cünki hattiden fazla bug. Oyun icinde yaplan expriments. Storysi berbat (personal story yapmadiysaniz veyahut ls1 yapmadiysaniz kacirmis birseyiniz yok). End game Content cok az olan bir oyundur.

Hot addon ile beraber endgame content da gelmistir. Ve oyun ayni zamanda yeterince patch alip buglarin cogu temizlenmis ve oynanicak sekle gelmistir.

Pof Addon ile beraber oyun tamamlanmis sayilir.

Eskiden her iki haftada ls1 alirdik. STory cok karmasik ve anlasilmaz bir sekildeydi, cogu zaman A-net storyi izah etmek icin websitesinde ek bir short story post ederdi. Ama bunada gerek duymayan biriydim. Cünki kitap okumak isteseydim elime kitap alir pc oynuna ihtiyac duymazdim.
Yinede Marionett gibi veyahut LA Invasion gibi cok güzel oyun modlari vardi. Ayni zamanda ise günümüzdeki gibi Commander tag ve squad systemi yoktu. Oyun modlari süper olsa dahi organize etmesi imkansizdi. LFG denilen birsey yoktu. External websitelerinde LFG olusturup birbirimize invate atardik. Ayni zamanda ise serverler Megaserver degildi. Ve bir takim dahi kursak hepimiz degisik degisik over serverlere düsüp organize etmesi imkansizdi.

Squad systemi ile beraber bunlarin herseyi degisti ve oyuncular birbirlerin organize etme imkani bulup join feature ile ayni mape gelme imkanlari olustu. INGAME lfg ve join map featureler ilede bu cok güzel oldu.

LS2 Story daha acik anlasiliyordu. Ama tüm gw2 story ne yazikki kötü bir türk dizisini herhangi bir neden ile bir sekilde uzatip para kazanmanin yollarini arar gibisince fillerler ile doldurup asil meselenin ic yüzünü belki 4 fillerden sonra 5 dk 5 bölümünden izah edilip yine fillerlere geri dönmek idi.

Birde aci ve tatli olan gemstore var. Ilk baslarda itemler ucuz skinlerde ucuz idi. 400 geme birtane outfit aldigimi hatirliyorum. Su an ise birtane mount skin alabilmek icin 1600 gem ödemem gerek.

Eskiden gold gem conversion cok daha uygun ise. (4 saate 400 gem farm etme imkanlari vardi) Simdi ise günde max 100-150 gold farm ediliyor buda 400 gem degrinde yani sabah aksam farm etseniz 4 günde birtane skin ancak alabilirosunuz.

iyi olan yönü Gold gem conversion var. Ama git gide Gold farm etme sürecei cekilmez bir grinde dönüsüyor.

Oyun ici Legendary itemler var. Oyun lvl 80 maxdir ve ascende itemler en yüksek item derecesidir. Ayni zamanda ise bunun üstünde birde legendary item vardir bunlarda ascended itemlerin statlarindan farkli degildir. Sadece unique skine sahipter.

Legendary itemleri farmlamak aylarinizi alir. Güzel bir sey diceksiniz ama. Hic bir legendary item skin gemstore itemlerin skininden daha üstün degildir.

Benim itemlerin hepsinde legendary olsa dahi gemstore skinleri vardir. Cünki görünüsü daha güzeldir.

Dicem Legendary item verdiginiz emegin karsiligini almiyorsunuz.

Ayni zamanda görünürde item treatmeal olmasa dahi gizli bir item treatmeal vardir.

Balance patch dedikleri illet. Zorla elde ettiginiz ascended itemleri ve runleri (en son rune patch bunun ispatidir) sifirlar ve itemleriniz neredeyse tümünden yeni dizmeniz gerek. Benim gibi vetran icin bunda sorun yok. Ama benim guildeki oyuncularin yarisi oyunu sirf gelmis olan rune patch nedeniyle birakti. Adamlar daha yeni 3000 ap  vardi tam ascended itemlerini dizdi runleride aldilar nerf geldi.

Baska bir kriter noktasi ise content. Ilk baslarda her iki haftada content almiskenem. SU an her 4 ayda bir aliyoruz. Ama ayni zamanda gem storde her ayda bir yeni skin gelmiskenem simdi neredeyse her hafta yeni bir skin ile karsilasiyoruz.

Oyunu yeni almak istiyorsaniz karsilasicaniz zorluklar ile beraber size yinede tavsiye ederim. Cünki su an piyasada MMO olaraktan en uygun fiyata bulabiliceniz oyundur. Yeterince 1-2 yil icinde yeterince icerik bulabirlisiniz.

Oyuncu kitlesi ise casual gamer icindir. Yani günde 1-2 saat oynama zamani olupta ayni zamanda gemstordan para ile skin alabilme kabiliyetinde olan oyuncular icindir. Grind etme yönündende yogun bir oyundur, ama Warframe gibi degil, grindin bir seviyeden sonra hic anlami kalmiyor ve yapilan grind islemi cok sacma geliyor bir insana. (Hele birde nerf beklenirse)

Vetran oyuncular icin yeni content cok nadiren gelmektedir. Bir seviyeye geldikten sonra yapabiliceniz birsey kalmiyor. Ozamanda oyundan uzak durmak belki 6 ay belki 1 yil sonra geri dönüp yeni gelen contentler ile mesgul olmak en iyisidir.

Toparliyalim.

Gemstore are more important then ingame itemes.
To less new content.
Hidden item treatmeal.
Story mediocore with alot of fillers.

Gold gem conversion (Grindy)
Cheap game
Great graphics.
Causual player frinedly